Helsingin Rakennusmestarit ja -insinöörit AMK ry:n jäsenenä saat osallistua yhdistyksen järjestämiin koulutustilaisuuksiin. Jäsenten käytössä on Kallioniemen koulutus ja virkistyspaikka Laajasalossa ja 2 loma-asuntoa Himoksella. Alaosastot, joita yhdistys tukee taloudellisesti, tarjoavat erilaista harrastustoimintaa. Jäsenten käytössä on myöskin Klubi-huoneisto Helsingin keskustassa. Jäsenille vuosittain lähetettävällä Mestarikortilla saa RAKENNUSMESTARIT JA -INSINÖÖRIT AMK RKL ry:n jäsenedut

Yhdistyksen varsinaiseksi jäseneksi voi päästä teknillisen oppilaitoksen (ent. teknillisen koulun) opistotasoisen tai sitä vastaavan tai sitä korkeamman teknillisen oppimäärän suorittanut henkilö, jonka yhdistyksen hallitus jäseneksi hyväksyy.

Yhdistyksen jäsenhakemuksen voi jättää täyttämällä  liittymislomakkeen RAKENNUSMESTARIT JA -INSINÖÖRIT AMK RKL ry:n sivuilla, joka toimittaa sen rakennusmestariyhdistykseen. Lomakkeen voit tilata myöskin Helsingin Rakennusmestariyhdistyksen toimistosta puh. 09-646343 tai e-mail: info@hrmy.fi. Lisäksi jäseneksi hyväksymiseksi tulee esittää yhdistykselle todistus em. rakennusalan tutkinnosta. Jäljennös todistuksen etusivusta riittää. Todistuksen voi postittaa yhdistykseen osoitteeseen Malminkatu 16, 00100 HELSINKI.

 
 
Ajankohtaista Jäsenlehdet Mestari-illat Tapahtumakalenteri Puheenjohtajan palsta Linkkejä Arkisto
Jäsenille Liikuntasetelit Kallioniemi Himos
Puheenjohtajat & toimikunnat Organisaatio Toimitus Toimintasuunnitelma
Alaosastojen esittely Ampujat Golf Hiihto ja Yleisurheilu Kalakerho Kulttuuri- ja perinnekerho Mailapelit Mestari-Laulajat Nuorten kerho Rakennusmestarien Rouvat Rakennusmestarikeilaajat Rakennusmestariklubi RKM-Veneilijät HRV RKM-Veteraanit Suunnistus Uinti