HELSINGIN RAKENNUSMESTARIVENEILIJÄT HRV RY

Vuosikertomus 2018

Hallitus ja toimihenkilöt
Kommodori Niklas Enkvist
Varakommodori Timo Ruotsalainen
Rahastonhoitaja Olli Lipasti
Sihteeri Tero Jaatinen
Satamakapteeni Ismo Laita

Hallitus
Niklas Enqvist
Timo Ruotsalainen
Ismo laita
Olli Lipasti
Tero Jaatinen
Jorma Lindström
Kirsi Rontu
Pentti Wahrman
Jani Rantanen
Toiminnantarkastajat
Heikki Kylliäinen
Esa-Pekka Pennanen
Varatoiminnantarkastajat
Hannu Marttila
Kaj Grönroos
Katsastuspäällikkö
Pentti Wahrman

Vuosi oli Rakennusmestariveneilijät HRV ry:n 42. toimintavuosi. Sääntömääräinen kevätkokous pidettiin 15.2.2018 HRMY:n toimistolla. Veneilykauden ja Kallioniemen avajaiset ja lipunnosto järjestettiin 12.5.2018.

Yhdistys tuotti helmikuussa 2018 julkaisun, jossa kerrottiin venekerhon toiminnasta.

Kausi päätettiin syyskokoukseen 25.10.2018 Kallioniemessä. Jäsenien merkkipäiviä muistettiin toimintavuonna.

Hannu Marttila nimitettiin HRV:n kunniakommodoriksi.

Kallioniemen ja laitureiden kunnostustalkoita oli keväällä ja syksyllä kahtena lauantaipäivänä. Yhteistoiminta Merihaan Veneseuran kanssa jatkui Onaksen saaritukikohdassa, jossa veneemme vierailivat useana viikonloppuna. Elokuussa vietettiin MVS:n nk. Elojuhlia Onaksessa.

Kerhomme purjeveneet s/y Junnu (J80) ja s/y Catchup (Ridas 35) osallistuivat myös nk. Itäsyndikaatin ranking-sarjaan, jossa tuli myös menestystä veneidemme saavuttaessa peräti podium-sijoituksia. Miehistöön osallistui HRV:n jäseniä useasta eri venekunnasta.

Monet seuran venekunnat tekivät pitempiä matkoja kesällä ja HRV:n veneiden perälippuja liehui Helsingin lähivesien lisäksi mm. Baltiassa, Puolassa ja Ruotsin rannikolla, Maarianhaminassa ja usein myös Tallinnassa.

Yövartiointi jatkui satamassamme veneilykauden loppuun asti. Yövartioinnit sujuivat ilman häiriöitä.

Uusia jäseniä liittyi kerhoomme kaksi, eroilmoituksia tuli kaksi. Jäsenmäärä oli vuoden 2018 lopussa 62.

Veneilykaudella 2018 laitureissamme oli 13 purjevenettä ja 11 moottorivenettä. Kaikki satamassa olevat veneemme katsastettiin seuramme omien katsastajien voimin touko- ja kesäkuussa.

HRV ry:n hallitus kokoontui kuluvan kauden aikana kuusi kertaa.

Hallitus kiittää jäsenistöä aktiivisesta veneilykaudesta sekä satamamme ja Kallioniemen eteen tehdyistä talkootunneista. Hallitus kiittää Kallioniemen isännistöä ja Tuula Halosta hyvästä yhteistyöstä kuluneena vuotena.

 
 
Ajankohtaista Jäsenlehdet Mestari-illat Tapahtumakalenteri Puheenjohtajan palsta Linkkejä Arkisto
Jäsenille Liikuntasetelit Kallioniemi Himos
Puheenjohtajat & toimikunnat Organisaatio Toimitus Toimintasuunnitelma
Alaosastojen esittely Ampujat Golf Hiihto ja Yleisurheilu Kalakerho Kulttuuri- ja perinnekerho Mailapelit Mestari-Laulajat Nuorten kerho Rakennusmestarien Rouvat Rakennusmestarikeilaajat Rakennusmestariklubi RKM-Veneilijät HRV RKM-Veteraanit Suunnistus Uinti