HELSINGIN RAKENNUSMESTARIKLUBI ry

Toimintakertomus 2015

Kulunut vuosi oli Klubin 119:s toimintavuosi. Vuosikokous pidettiin 27.1.2015.

Kokouksissa valittu hallitus on ollut:

valittu 2014-2015
Mikko Ojala
Pauli Pesonen
Jorma Rissanen
Veikko Saukko, klubimestari
Aslak Mattus, varajäsen

valittu 2015- 2016
Esa Annala, puheenjohtaja
Heikki Lehmusmies, sihteeri
Hannu Marttila, varapuheenjohtaja
Raikas Rissanen
Seppo Nuolikoski, varajäsen

Klubin kunniajäsen on Heikki Lehmusmies, kutsuttu 30.1.1996. Hallitus tulee esittämään vuosikokoukselle uutta kunniajäsentä.

Hallitus on kokoontunut toimikautena 4 kertaa.

Tilikirjanpidon on tehnyt rouva Helena Rissanen. Toiminnantarkastajana on ollut Voitto Korkeamäki ja varalla Niilo Tapaninen.

Tilinpäätös on alijäämäinen 42,99 €. Käteiskassavarannot on pidetty erillisessä kassalippaassa pankkikulujen takia.

Vuoden 2014 viikolla 51 biljardipöytä on siirretty talon 3 kerrokseen, entisiin yhdistyksen tiloihin. Pelitoiminta on alkanut uudessa tilassa 2015 tammikuussa. Tila saatiin kalustettua rkm-yhdistyksen toimesta alkusyksyllä. Yhteisen tilan avajaiset on pidetty nuorten kerhon toimesta 16.10.2015.

Klubin toiminta on ollut lähinnä biljardin peluuta. Tilassa on ollut muutamia eri alaosastojen ja yhteistyökumppaneiden tilaisuuksia.

Perinteinen kesäkasi biljardikilpailu kisattiin 12.5.2015 Rakennusmestarien talon yhteistilassa. Jännittävän ja tasaisen kilpailun voitti Heikki Lehmusmies, toinen oli Seppo Nuolikoski ja kolmas Esa Annala.

Perinteinen mustakasi kinkkubiljardi kisa pelattiin lauantaina 28.11.2015. Pelit olivat erittäin tasaisia ja voittaja selvisi vasta uusinnan jälkeen. Kisan kolmas tila jaettiin. Kisan voitti Heikki Lehmusmies, toinen oli Seppo Nuolikoski ja kolmannen sijan jakoivat Hannu Marttila ja Esa Annala

Katsojille ja pelaajille tarjottiin glögit, piparit ja kahvit vanhan tavan mukaisesti.

Viikkobiljardin pelipäivä on ollut tiistai.

 
 
Ajankohtaista Jäsenlehdet Mestari-illat Tapahtumakalenteri Puheenjohtajan palsta Linkkejä Arkisto
Jäsenille Liikuntasetelit Kallioniemi Himos
Puheenjohtajat & toimikunnat Organisaatio Toimitus Toimintasuunnitelma
Alaosastojen esittely Ampujat Golf Hiihto ja Yleisurheilu Kalakerho Kulttuuri- ja perinnekerho Mailapelit Mestari-Laulajat Nuorten kerho Rakennusmestarien Rouvat Rakennusmestarikeilaajat Rakennusmestariklubi RKM-Veneilijät HRV RKM-Veteraanit Suunnistus Uinti