RAKENNUSMESTARIVETERAANIT

TOIMINTAKERTOMUS 2013

Kulunut vuosi oli Veteraanikerhon 38:s toimintavuosi. Veteraanikerho perustettiin syksyllä 1976 silloisen Helsingin Rakennusmestarit ry:n alaosastoksi. Sääntöjensä mukaisesti ”kerhon tarkoituksena on olla jäsentensä aatteellisena ja toiminnallisena yhdyssiteenä sekä vaalia ja tallentaa perinteitä ja työmenetelmiä”.

Helsingin Rakennusmestariveteraanit on kuulunut RKL-Seniorien organisaatioon sen perustamisesta lähtien aina vuoden 2012 loppuun asti, mistä lähtien RKL-Seniorien sääntöjä muutettiin vuoden 2013 alusta siten, että RKL:n jäsenyhdistysten kerhot eivät enää ole RKL-Seniorien jäseniä. Uusien sääntöjen mukaan RKL-Seniorien jäseneksi hyväksytään kaikki RKL:n jäsenrekisteriin merkityt RKL:n jäsenyhdistyksen eläkkeellä olevat jäsenet, joiden vuosimaksu on maksettu. Sääntömuutos mahdollistaa jäsenen osallistumaan ja vaikuttamaan RKL-Seniorien vuosikokouksen päätöksiin.

Kerhon hallitus vuonna 2013
Puheenjohtaja Pentti Paavola
Varapuheenjohtaja Olli Heire
Sihteeri Martti Saarinen
Muut jäsenet:
Heikki Autio, Reino Kukkonen, Eino Menlös ja Mikko Ojala.

Toimintakauden aikana hallitus kokoontui yhdeksän kertaa.

Kerhon toimintaa toteutettiin hallituksen laatiman toimintasuunnitelman mukaisesti kuukausitapaamisin, tutustumiskäyntien, virkistysmatkojen ja kuntoilutapahtumien muodossa.

• 28.01.2013 klo 11.30 Hallituksen kokous yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa päätettiin lisätä Viimsi SPA kylpylämatkan 17.03.-21.03.2013 ohjelmaan tutustumiskäynti Tallinnan Merimuseoon. Hyväksyttiin Viipurin matkan 03.09.- 05.09.2013 ohjelma.
• 28.01.2013 klo 13.00 Rakennusmestariveteraanien kevätvuosikokous toimistolla. Kokouksessa hyväksyttiin vuoden 2012 toimintakertomus. Kokouksessa oli mukana 18 veteraania.
• 25.02.2013 Kuukausikokous, ulkoilukuntoilupäivä Paloheinän laduilla ja maastossa. Mukana 20 kuntoilijaa aurinkoisessa talvisäässä. Ulkoilun jälkeen pidimme kuukausikokouksen ja nautimme pullakahvit Paloheinän majan kahviossa.
• 17.3.2013 Virkistys- ja kuntoilumatka Viroon. Matkakohteena oli kolmannen kerran erittäin hyväksi todettu Viimsi SPA kylpylä, joka sijaitsee noin 9 km Tallinnan keskustasta itään. Kylpylän monipuolisiin palveluihin tyytyväisiä osanottajia oli matkalla 53. Matkanjohtajana toimi Mikko Ojala.
• 25.3.2013 Kiasman turistiautopysäkiltä lähdettiin yhteiskuljetuksessa linjaautolla pitämään kuukausikokousta Tikkurilan väritehtaalle. Perillä tehtaan edustajat esittelivät kahvitarjoilun lomassa tuotteitaan. Mukana matkalla oli 17 osanottajaa.
• 22.4.2013 klo 11.30 Hallituksen kokous yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa päätettiin kerhon vuoden 2013 lopun ohjelmasta.
• 22.4.2013 klo 13.00 Veteraanikerhon kuukausikokous yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa keskusteltiin seuraavan kylpylämatkan kohteesta ja lopuksi päätettiin tehdä matka KALEV SPA kylpylään 03.11.-07.11.2013, joka sijaitsee Tallinnan vanhan kaupungin laidassa. Osanottajia kokouksessa 24 veteraania.
• 20.5.2013 klo 11.30 Hallituksen kokous Kallioniemessä. Kokouksessa hyväksyttiin kerhon syyskauden ohjelma mm. Rakentajien Viipurin matka 03.09.-05.09.2013, joka thedään yhdessä KUPEn kanssa. Matkaoppaana toimii arkkitehti Juha Lankinen.
• 20.05.2013 klo 13.00 Rakennusmestariveteraanien kevätkauden 2013 päätöstilaisuus Kallioniemessä. Tilaisuudessa nautittiin kahvitarjoilun lisäksi virvokkeita sekä grillattiin makkaroita. Moni veteraani kävi myös saunassa sekä kastoi talviturkkinsa raikkaassa merivedessä. Tilaisuudessa oli läsnä 18 veteraania.
• 10.6.2013 RKL-Seniorien kesäretki Tampereen seudulle ja Pirkanmaalle. Kesäretkelle osallistui jäseniämme.
• 3.9.-5.9.2013 Rakentajien Viipurin matka yhdessä KUPE:n kanssa. Matka onnistui hyvin aurinkoisessa syyssäässä ja vanha suomalainen karjalaisten pääkaupunki näytti parhaat puolensa. Matkan onnistumiseen vaikutti hyvin Viipurin tuntenut opas arkkitehti Juha Lankinen. Matkalle osallistui 43. Matkanjohtajan oli Olli Heire.
• 23.9.2013 tarkasteltiin kerhon kirjanpitoa vuoden 2013 alusta ja todettiin käytössä olevien rahojen riittävän loppuvuoden hyväksyttyyn toimintaan. Kokouksessa käsiteltiin myös syyskokouksen asialistaa.
• 23.9.2013 klo 13.00 Helsingin Rakennusmestariveteraanien syysvuosikokous yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa hyväksyttiin toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2014. Hallituksen erovuorossa olleista jäsenistä valittiin uudelle kaudelle 2014-2015 Olli Heire ja Eino Menlös uudestaan. Uutena jäsenenä valittiin Leila Nieminen. Puheenjohtajana jatkaa vuoden 2014 loppuun Pentti Paavola sekä muina hallituksen jäseninä Heikki Autio, Mikko Ojala ja Martti Saarinen. Kokouksessa läsnä 24 veteraania.
• 12.10.201 klo 13.00 ”Valoa ikkunassa” konsertti Ruoholahden konservatorion salissa, joka järjestettiin yhdessä KUPE:n kanssa. Loppuunmyytyyn korkeatasoiseen konserttiin onnistuttiin saamaan 50 lippua.
• 28.10.2013 klo 11.30 Hallituksen kokous yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa käsiteltiin Kalev Spa kylpylämatkan 03.11.-07.11.2013 lopullista ohjelmaa. Matti Vuorensola kertoi Tallinnan raitiotielinjoista ja niiden turisteja palvelevista reiteistä joita voi käyttää hyväkseen jos haluaa omatoimisesti tutustua kaupungin nähtävyyksiin.
• 3.11.-7.11.2013 virkistysmatka Kalev Spa kylpylään Tallinnaan. Kylpylä sijaitsee vanhan kaupungin laidassa ja on näin ollen lähellä monia kaupungin tarjoamia palveluja. Kylpylä järjesti monenlaista ohjelmaa asiakkailleen, esim. näytöksen Estonia teatterin oopperaan. Matkalle osallistui 60 matkalaista. Matkan johtajana toimi Pentti Paavola.
• 16.11.2013 RKL- Senioreiden vuosikokous Mikkelissä. Kokouksessa jäsenemme Mikko Ojala valittiin kerhon puheenjohtajaksi kaudeksi 2014-2015.
• 25.11.2013 klo 11.30 Hallituksen kokous yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa sovittiin pikkujoulutilaisuuden ohjelma. Tilaisuus on yhteinen KUPE:n kanssa ja järjestetään 16.12.2013 toimistolla. Kokouksessa hyväksyttiin myös kevätkauden ohjelman sisältö.
• 25.11.2013 klo 13.00 Veteraanien marraskuun kuukausikokous yhdistyksen toimistolla. Matti Vuorensola kertoi Viipurin matkasta 3.9.-5.9.2013 sanoin ja laajan kuvamateriaalin kanssa Seppo Huhtakankaan avustaman. Täydellistä esitystä oli kuulemassa 26 veteraania. Kokouksessa keskusteltiin myös tulevan vuoden 2014 ohjelman toiveista
• 16.12.2013 klo 11.30 Hallituksen kokous yhdistyksen toimistolla. Kokouksessa valmisteltiin pikkujoulutilaisuutta sekä suunniteltiin kevätkauden 2014 ohjelmaa. Lisäksi käsiteltiin sääntömuutosesitystä, joka vaatii vielä monia korjauksia.
• 16.12.2013 Rakennusmestariveteraanien ja KUPE:n yhteinen pikkujoulutilaisuus yhdistyksen toimistolla. Tilaisuutta vietettiin perinteisin menoin, nauttien kahvista pikkupurtavan kanssa, sekä maistellen jouluglögiä. Tilaisuudessa läsnä 29 tonttua.

Vuosi 2013 on ollut Helsingin Rakennusmestariveteraanien toiminnan kannalta ehkä kaikkein vilkkain vuosi, sillä kävimme mm. kaksi kertaa virkistysmatkalla Virossa ja yhdessä KUPE:n kanssa vietimme unohtumattomat kolme päivää karjalaisten kaupungissa Viipurissa.

Rakennusmestariveteraanit ovat myös runsaslukuisesti osallistuneet Helsingin Rakennusmestarit ja -insinöörit AMK ry:n Mestari-iltoihin ja muihin yhdistyksen järjestämiin monipuolisiin tilaisuuksiin. Rakennusmestariveteraanit haluavatkin kiittää yhdistyksen hallitusta ja Rakennusmestarien Säätiötä jotka molemmat ovat mahdollistaneet kerhomme toiminnan.

Kerhon edustajat luottamustehtävissä vuonna 2013

RKL-Seniorit
Raimo Järvelä RKL-Senioreiden kunniapuheenjohtaja
Mikko Ojala RKL-Senioireiden puheenjohtaja

Yhdistyksen hallitus
Olli Heire ja Martti Saarinen.
 
 
Ajankohtaista Jäsenlehdet Mestari-illat Tapahtumakalenteri Puheenjohtajan palsta Linkkejä Arkisto
Jäsenille Liikuntasetelit Kallioniemi Himos
Puheenjohtajat & toimikunnat Organisaatio Toimitus Toimintasuunnitelma
Alaosastojen esittely Ampujat Golf Hiihto ja Yleisurheilu Kalakerho Kulttuuri- ja perinnekerho Mailapelit Mestari-Laulajat Nuorten kerho Rakennusmestarien Rouvat Rakennusmestarikeilaajat Rakennusmestariklubi RKM-Veneilijät HRV RKM-Veteraanit Suunnistus Uinti