RAKENNUSMESTARIVETERAANIT

VUOSIKERTOMUS 2012

 RAKENNUSMESTARIVETERAANIT

Kerhon hallitus vuonna 2012
Puheenjohtaja Pentti Paavola
Varapuheenjohtaja Eino Menlös
Sihteeri Martti Saarinen
Heikki Autio, Mikko Ojala, Reino Kukkonen ja Olli Heire

Toimintakauden aikana hallitus kokoontui yhdeksän kertaa.

Kerhon toimintaa toteutettiin hallituksen laatiman toimintasuunnitelman mukaisesti kuukausitapaamisten, tutustumiskäyntien, retkien, virkistysmatkojen ja kuntoilutapahtumien muodossa.

• 14.1.2012 Opastettu vierailu Tennispalatsissa kulttuurikerhon järjestämään Akseli Gallen-Kallelan mielenkiintoiseen Eurooppalainen mestari näyttelyyn ja veteraanit joukolla mukana.

• 24.1.12 klo 13.00 Kevätvuosikokous. Kokouksen puheenjohtajaksi valittiin Mikko Ojala, ja sihteeriksi Eino Menlös. Pöytäkirjan tarkastajiksi sekä äänten laskijoiksi valittiin Niilo Tapaninen ja Alpo Salmi. Hyväksyttiin vuoden 2011 toimintakertomus ja läsnä 25 veteraania.
• 30.1.2012 Hallituksen kevätvuosikokous toimistolla. Puheenjohtajana toimi edelleen Pentti Paavola. Varapuheenjohtajaksi toimintakaudelle 2012 valittiin Eino Menlös. Sihteeriksi valittiin Martti Saarinen. Lisäksi keskusteltiin kevätkauden toiminnasta. Mukana 18 jäsentä.
•  1.2.2012 Yhdistyksen hiihtomestaruuskilpailut Paloheinässä. Kilpailuun osallistui useita kilpahiihtoa harrastavia veteraaneja.
• 27.2.2012 Ulkoilu – kuntoilupäivä Paloheinän laduilla ja maastossa. Mukana 21 kuntoilijaa mukavassa talvisäässä. Ulkoilun jälkeen nautimme pullakahvit Paloheinän majan kahvion tiloissa. RKL:n hiihtomestaruuskilpailut Mäntsälän Hirvihaarassa. Mukana myöskin veteraaneja.
• 5.3.2012 KUPE:n järjestämä Viini ja juusto ilta yhdistyksen toimistolla, johon osallistui myös useita veteraanikerhon jäseniä.
• 26.3.2012 klo 11.30 Hallituksen kokous toimiston tiloissa. Käytiin läpi tulevia tapahtumia.
• 26.3.2012 klo 13.00 Veteraanikerhon kuukausitapaaminen mukana oli 23 jäsentä. Tilaisuudessa Helsingin pelastuslaitoksen turvallisuuspäällikkö Katariina Janhunen esitelmöi asuntojen paloturvallisuudesta.
• 11.4.2012 Opastettu mielenkiintoinen tutustuminen Tekniikan Museoon. Mukana 19 jäsentä.
• 11.-22.4.2012 Teimme virkistys- ja kuntoilumatkan Viroon. Matkakohteemme oli Viimsi Tervis SPA hotelli, joka sijaitsee noin 9 km Tallinnan keskustasta itään. Hotellissa on erinomaiset mahdollisuudet virkistys- ja kuntohoitoihin. Vapaasti käytössä on 25 m uima-allas, seitsemän erilaista saunaa ja monipuolisin laittein varustettu kuntosali. Matkalaiset olivat tyytyväisiä palveluihin. Reippaita kuntoilijoita oli matkalla 59. Matkanjohtajana toimi ansiokkaasti Mikko Ojala.
• 7.5.2012 Kevätretki Lepaan puutarhakeskukseen. Menomatkalla tutustuimme Hattulan Pyhän Ristin kirkkoon, joka on rakennettu 1300-1400-luvulla. Tiilikirkko tunnetaan pyhiinvaelluskohteena seiniä peittävistä seinämaalauksista vuosilta 1514 -1516. Lepaalla oli opastettu historiakierros, josta saimme hyvän kokonaiskuvan alueesta. Alue tunnetaan lähinnä puutarhakeskuksena ja viinin valmistajana, joka alkoi vuonna 1996. Lounaan jälkeen teimme ostoksia puutarhamyymälässä. Mukana 28 kiinnostunutta matkailijaa.
• 21.5.2012 klo 11.30 Hallituksen kokous, jonka jälkeen veteraanikerhon kuukausitapaaminen Kallioniemessä. Kahvin ja pullan merkeissä, jonka jälkeen saunottiin ja nautittiin grillatusta makkarasta ja oluesta. Mukana 16 jäsentä.
• 23.5.2012 Veteraanikerho mukana KUPE:n ja HERIA:n järjestämässä tilaisuudessa, kohteena pääpostitalo näyttely.
• 9.6.2012 Tutustuminen KUPE:n varaamaan Helen Schjerfbeckin taidenäyttelyyn Ateneumin taidemuseossa. Mukana 10 veteraania.
• 19.6.2012 Teatterimatka Tampereelle. Tampereen komediateatteri esitti tosi hauskan näytelmän Lainahöyhenissä. Matkalla tutustuimme DI Korhosen keräämään kivimuseoon. Esillä oli noin 7000 esineen kokoelma. Jossa oli esillä jalo- ja korukiviä, raakakiviä, koralleja, meteoriitteja ja fossiileja, jotka on kerätty 82 eri maasta. Matkalla mukana 46 henkilöä.
• 29.7.2012 Oltiin mukana KUPE:n järjestämällä matkalla Hamina Tattoo tapahtumassa. Kuuntelimme kaartin sotilassoittokuntaa eläkkeelle jäävän kapellimestari Raine Ampujan johdolla sekä kansainvälistä sotilaallista ja kevyempiä musiikkiesityksiä. Maneesi oli täynnä iloisia ihmisiä. Mukana myöskin meidän 38 hengen ryhmä.
• 30.8.2012 Hallituksen kokous toimistolla. Käytiin läpi kerhon taloudellinen tilanne sekä toiminta-, että avustussuunnitelmat sekä toimintasuunnitelma vuodelle 2013.
• 6.9.2012 KUPE:n järjestämä viinikurssi koskien valkoviinejä / vinoteekki. Tilaisuudessa oli mukana veteraaneja.
• 20.9.2012 KUPE:n järjestämä viinikurssi, jossa oli viinialueen esittely / vinoteekki. Tilaisuudessa oli mukana veteraaneja.
• 24.9.2012 klo 11.30 Hallituksen kokous säätiön toimistolla. Käytiin läpi kerhon taloudellinen tilanne sekä syksyn toimintasuunnitelma.
• 24.9.2012 klo 13.00 Syyskokous säätiön toimistolla. Puheenjohtajaksi valittiin Pauli Pesonen ja sihteeriksi Martti Saarinen. Käytiin läpi perinteiset syyskokouksen asiat. Hallituksen jäseniksi valittiin Pentti Paavola, Olli Heire, Martti Saarinen. Hallituksessa mukana Heikki Autio, Reino Kukkonen, Eino Menlös ja Mikko Ojala. Mukana oli 15 jäsentä.
• 27.9.2012 Syysmaastojuoksukilpailut Pirkkolan pururadalla. Mukana myöskin useita veteraaneja.
• 22.10.2012 klo 11.30 Hallituksen kokous yhdistyksen uusissa tiloissa kuudennessa kerroksessa. Suunniteltiin loppuvuoden ja kevään 2013 ohjelmaa.
• 22.10.2012 klo 13.00 Veteraanien kuukausitapaaminen yhdistyksen uusissa tiloissa. Puheenjohtaja Pentti Paavola kertoi jäsenille tulevista tapahtumista.
• 23.-25.2012 Veteraanien syysristeily Tukholmaan. Oppaana oli Tukholman kiertoajelulla Tukholmassa 25 vuotta asunut henkilö. Mukana 38 tyytyväistä risteilijää.
• 12.11.2012 Erittäin hauska teatteriesitys There’s no Harri teatteristudio Pasilassa, olimme joukolla mukana.
• 17.11.2012 RKL-Seniorit vuosikokous Hanasaaren kulttuurikeskuksessa Espoossa. Mikko Ojala jatkaa puheenjohtajana.
• 22.11.2012 KUPE:n järjestämä glögi-ilta, jossa tutustuttiin erilaisiin glögeihin Veikko Mönkkösen opastuksella ja mukana veteraaneja.
• 26.11.2012 klo 11.30 Hallituksen kokous yhdistyksen tiloissa. Varapuheenjohtajaksi valittiin Olli Heire ja sihteeriksi Martti Saarinen vuodeksi 2013.
• 26.11.2012 klo 13.00 Veteraanien kuukausitapaaminen yhdistyksen tiloissa. Puheenjohtaja Pentti Paavola kertoi hallituksen sopimista vuoden 2013 suunnitelmista. Väinö Virnes esitteli kuvia ja kertoi mielenkiintoisen matkakertomuksen Kaukoidän matkastaan.
• 1.-2.12.2012 Yhdistyksen pikkujoulu Tallink Spa hotellissa Tallinnassa. Pikkujoulua oli viettämässä lukuisa määrä kerhomme jäseniä puolisoineen.
• 17.12.2012 Veteraanikerhon ja kulttuurikerhon yhteinen pikkujoulu. Vietimme yhdessä jo perinteiseksi muodostunutta Joulujuhlaa glögi- ja torttukahvitarjoilusta nautiskellen. Nautimme myös Markus Stenforsin laulu- ja soittoesityksestä.

Vuoden 2012 on Mikko Ojala toiminut RKL-senioreiden puheenjohtajana. Veteraanien hallituksessa vuonna 2012 ovat toimineet Pentti Paavola puheenjohtajana, Martti Saarinen sihteerinä, Olli Heire, Heikki Autio, Reino Kukkonen, Mikko Ojala ja Eino Menlös hallituksen jäseninä.

Vuonna 2012 Helsingin Rakennusmestarit ja -insinöörit AMK ry:n mestari-iltoihin osallistuimme runsaslukuisesti. Yhdistyksen hallituksessa olivat mukana Olli Heire ja Martti Saarinen.

 
 
Ajankohtaista Jäsenlehdet Mestari-illat Tapahtumakalenteri Puheenjohtajan palsta Linkkejä Arkisto
Jäsenille Liikuntasetelit Kallioniemi Himos
Puheenjohtajat & toimikunnat Organisaatio Toimitus Toimintasuunnitelma
Alaosastojen esittely Ampujat Golf Hiihto ja Yleisurheilu Kalakerho Kulttuuri- ja perinnekerho Mailapelit Mestari-Laulajat Nuorten kerho Rakennusmestarien Rouvat Rakennusmestarikeilaajat Rakennusmestariklubi RKM-Veneilijät HRV RKM-Veteraanit Suunnistus Uinti