MESTARI-LAULAJAT ry

VUOSIKERTOMUS 2012

Mestari-Laulajat -kuoron 97. toimintavuonna ylläpidettiin ja kehitettiin jäsenten kuorolauluharrastusta, järjestettiin konsertteja ja muita esiintymistilaisuuksia sekä osallistuttiin rakennusmestariyhteisöjen tilaisuuksiin. Kohokohta oli osallistuminen Sulasolin laulujuhlille Kuopiossa kesäkuussa.

Kuoron kevätlaulukausi alkoi keskiviikkona 11. tammikuuta harjoituksilla ja päättyi laulujuhliin Kuopiossa 7. - 10.6. Syyslaulukausi alkoi 22.8. ja päättyi 21.12. joulukonserttiin Mikael Agricolan kirkossa. Vakituiset harjoitukset pidettiin keskiviikkoisin alkaen kello 17.30 RKL:n toimitalossa Länsi-Pasilassa.

Kuoro oli Helsingin Rakennusmestarit ja -insinöörit AMK ry:n ja SULASOlin / Suomen Mieskuoroliiton jäsen. Kuorossa oli keskimäärin 55 jäsentä. Kuoron kunniapuheenjohtaja oli Risto Louhos, kunniajäsenet Pentti Autere (k. 22.8.) ja Matti Ylitalo. Jäsenmaksu oli 50 euroa. Kunniapuheenjohtaja ja kunniajäsenet olivat vapautetut jäsenmaksusta.

Yhdistyksen puheenjohtaja oli Hannu Ahokanto, varapuheenjohtaja Jouko Kuusela, isäntä Matti Koivula. Muut hallituksen jäsenet olivat: Kaj Eklund, Sauli Helenius, Jorma Honkaniemi, Ossi Laurila, Esko Niemi, Esa-Pekka Pennanen, Heikki Svenn ja Raimo Vankalo. Hallitus kokoontui neljä kertaa.

Kuoron laulunjohtajana toimi Director musices Märt Ratassepp. Muina toimihenkilöinä olivat sihteeri Matti Terho, tiedotussihteeri Eino Uikkanen ja rahastonhoitaja
Yrjö Liimatainen, joka toimi myös arkistonhoitajana. Nuotiston hoitajana toimi Ismo Patrikainen.

Musiikkilautakuntaan kuuluivat: Märt Ratassepp (puh. joht.), I tenorista Pertti Kosonen ja Iiro Rannema, II tenorista Esko Niemi, Erkki Saarits, I bassosta Timo Dahl, Kari Ryöti ja II bassosta Jukka Arovirta, Arvo Mähönen.

Äänten valvojina olivat I tenorissa Pertti Kosonen, Heikki Svenn, II tenorissa Esko Niemi ja Erkki Saarits, I bassossa Pentti Koskinen ja Kari Ryöti ja II bassossa Raimo Vankalo ja Arvo Mähönen

Järjestelytoimikuntaan kuuluivat: Matti Koivula (isäntä), Pentti Koskinen, Kari Ryöti, Erkki Saarits, Kari Louhos, Karl-Johan Wennerström.

Kuoron taloudellinen tilanne oli vakaa ja tulos lähes talousarvion mukainen. Konserttituotot olivat lähes edellisen vuoden tasoa. Kuoron toiminnantarkastajina olivat Pentti Koskinen ja Eero Utunen.

Vuoden 2012 varsinaiset tapahtumat aikajärjestyksessä

• 29.1. Perinteinen vierailu ”Tammisunnuntaina” Espooseen Kuusikotiin. Kuorolaisia 27, kuulijoita n. 100. Ohjelmaan sisältyivät mm. Kaunehin maa, Oi kallis Suomen maa, Sotilaskuoro oopperasta Faust, Sinitakkien marssi, jossa solistina Usko Backman. Juhlapuheen piti opetusneuvos Antti Henttonen.
• 17.3. Esiintyminen Helsingin suomalaisella klubilla Rakennusmestarien säätiön 60-vuotisjuhlassa. Ohjelman juontajana oli Anna-Liisa Tilus.
• 28.3. Kuoron kevätkokous RKL:n Pasilan toimitalon harjoitustilassa. Perinteinen ohjelma.
• 16.4. Helsingin Rakennusmestarit ja -insinöörit AMK ry:n vuosikokouksessa Rakennusmestarien talossa. Esitettiin laulut Uljaana tuuleen, Suomalainen rukous sekä Stadin kesis ja When I´m Sixty Four. Paikalla noin 35 MestariLaulajaa.
• 2.5. Onnittelukäynnillä kuoron kunniajäsenen Pentti Autereen 90-vuotis-päivillä Pakilan vanhainkodissa.
• 21.4. Kevätrieha Kaivohuoneella seuralaiset mukana.
• 16.5. Kevään viimeinen vakioharjoituskerta 16.5. Ylimääräinen harjoituskerta Kuopioon lähteville 6.6.
• 8.-10.6. Mestari-Laulajien kesäretki Sulasolin järjestämille laulujuhlille Kuopioon. Yhteislaulut Sulasolin lauluvihkosta: Savolaisten laulu, Venematka, Sortunut ääni, Ahma, Dálvi duoddar luohti, Kiitoslaalu Kuopijolle, Suomen laulu ja Finlandia. Lisäksi Stadin lauluja: Sörkan gibojen marssi, Stadin kundin kaiho, Stadin kesis, Kolmatta linjaa takaisin, Kun kundit ne gartsalla (sanat H. Ahokanto), Rööperiin ja Pariisi-Helsinki.
• 22.8. Syyskauden ensimmäinen kuoroharjoitus.
• 8.10. Kuorolla esiintyminen Helsingin Rakennusmestari ja -insinöörit AMK ry:n syyskokouksessa Rakennusmestarien talolla. Laulettiin Yhdistyksen lippulaulun Uljaana tuuleen, Oh Lord ja Sateenkaaren tuolla puolen. Kuulijoita noin 50.
• 19.10. Osakuoron esiintyminen Helsingin suomalaisella klubilla Rakennusmestarien Säätiön hallituksen jäsenen Voitto Korkeamäen 75-vuotisjuhlassa.
• 3.11. Pyhäinpäivän konsertti Temppeliaukion kirkossa klo 13. Laulut: Largo, Kellot kaikuu, Oi, katso mikä aamu, Pyhä herra on, Kiitoslaulu, 1.osa Introit, Requemista, Laupeuden ääni, Muukalainen, Nobody Knows the Trouble I’ve Seen, Loppukuoro oopperasta “Porgy ja Bess”, Kuoro oopperasta Nabucco ja lopuksi Finlandia-hymni. Avustajina Tapio Tiitu (urut), Aet Ratassepp (viulu) ja Greta Ernesaks (sello). Juontajana oli Risto Louhos.
• 10.11. Kuoron laululeiri Niittylounaassa Olarissa.
• 18.11. Esiintyminen RKL:n liittokokouksessa Hanasaaren Kulttuurikeskuksella Espoossa
• 14.12. Mestari-laulajien joulukonsertti Helsingin vanhassa kirkossa klo 19. Solistina Tommi Hakala, säestäjänä
Ville Urponen. Yleisöä noin 400 henkeä. Kuoron laulut: Alta trinita beata, Joulujuhla, Tuikkikaa oi joulun tähtöset, Mä kanssa paimenten, Nu tändas tusen juleljus, Sydämeeni joulun teen, Tollite Hostias, Kaunein yö, Jouluyö, juhlayö. Juontajana oli Hannu Ahokanto.
• 15.12. Mestari-laulajien joulukonsertti Käpylän kirkossa klo 18. Solistina Johanna Tuomi. Ei varsinaista säestäjää. Kirkkoherra Kataja puhui Joulun merkityksestä. Yleisöä noin 80 henkeä. Kuoron laulut: Alta rinita beata, Joulujuhla, Tuikkikaa oi joulun tähtöset, Mä kanssa paimenten Nu tändas tusen juleljus, Sydämeeni joulun teen, Tollite Hostias, Kaunein yö ja Jouluyö, juhlayö. Juontajana oli Hannu Ahokanto.
• 21.12. Mestari-laulajien ja Aikamiesten joulukonsertti Agricolan kirkossa klo 19. Solistina Jyrki Anttila, säestäjänä Ville Urponen. Yleisöä runsaat 500 henkeä. Mestari-Laulajien laulut: Alta trinita beata, Joulujuhla, Tuikkikaa oi joulun tähtöset, Mä kanssa paimenten, Sydämeeni joulun teen, Jouluyö, juhlayö, Tollite Hostias, Kaunein yö, Jouluyö, juhlayö, Psalmi 24. Juontajana oli Hannu Ahokanto.
 
 
Ajankohtaista Jäsenlehdet Mestari-illat Tapahtumakalenteri Puheenjohtajan palsta Linkkejä Arkisto
Jäsenille Liikuntasetelit Kallioniemi Himos
Puheenjohtajat & toimikunnat Organisaatio Toimitus Toimintasuunnitelma
Alaosastojen esittely Ampujat Golf Hiihto ja Yleisurheilu Kalakerho Kulttuuri- ja perinnekerho Mailapelit Mestari-Laulajat Nuorten kerho Rakennusmestarien Rouvat Rakennusmestarikeilaajat Rakennusmestariklubi RKM-Veneilijät HRV RKM-Veteraanit Suunnistus Uinti