RAKENNUSMESTARIVETERAANIT

VUOSIKERTOMUS 2011

Kerhon hallitus vuonna 2011

Puheenjohtaja Pentti Paavola

Varapuheenjohtaja Reino Kukkonen
Sihteeri Eino Menlös
Heikki Autio, Raimo Järvelä, Mikko Ojala ja
Martti Saarinen


Toimintakauden aikana hallitus kokoontui yhdeksän kertaa.

Kerhon toimintaa toteutettiin hallituksen laatiman toimintasuunnitelman mukaisesti kuukausitapaamisten, tutustumiskäyntien, retkien, virkistysmatkojen ja kuntoilutapahtumien muodossa.

 • 17.01.2011 Viking EXPS -laivalla teimme ohjelmansuunnittelu- ja lounasristeilyn Tallinnaan. Kerhon jäsenet oli kutsuttu keskustelemaan ja tekemään tarkempia ehdotuksia alkaneen toimintakauden ohjelmiin. Matkalla oli mukana 20 veteraania.
 • 25.01.2011 Kerhon sääntömääräinen kevätvuosikokous. Kokouksessa hyväksyttiin kerhon vuoden 2010 toimintakertomus. Todettiin, että toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2011 on vahvistettu Kerhon vuosikokouksessa 26.09.2010. Läsnä 20 veteraania.
 • 10.02.2011 Yhdistyksen hiihtomestaruuskilpailut Paloheinässä. Kilpailuihin osallistui useita kilpahiihtoa harrastavia veteraaneja.
 • 13.02.2011 Helsingin yhdistys tarjosi jäsenilleen maailman suosituimman jääshow"Disney on Ice" -ohjelman Hartwall-Areenalla. Tapahtumaan osallistui useita veteraanivaarejamme lastenlapsineen.
 • 28.02.2011 Ulkoilu-kuntoilupäivä Paloheinän laduilla ja maastossa. Mukana 15 kuntoilijaa mukavassa talvisäässä. Ulkoilun jälkeen nautimme pullakahvit Paloheinän majan kahvion tiloissa.
 • 12.03.2011 Yhdessä Kulttuurikerhon kanssa kävimme Ateneumin taidemuseossa tutustumassa "Arjen sankarit" näyttelyyn. Ihailtavina oli mestariteoksia ympäri maailmaa ja useita Suomen taiteen historian keskeisiä teoksia.
 • 7.-18.03.2011 RKL seniorien matka Syyriaan."Tuhannen ja yhden yön " maisemiin suuntautuneelle retkelle osallistui useita kerhomme veteraaneja. Matkan johtajana toimi Mikko Ojala, apunaan Reino Kukkonen.
 • 28.03.2011 Kuukausitapaaminen toimiston tiloissa. Väinö Pirnes kertoi kokemuksiaan ja näytti valokuvia mielenkiintoiselta"Safarimatkaltaan Tansaniassa". Kuulijoita oli paikalla 25.
 • 9.04.2011 Yhdessä Kulttuurikerhon kanssa kävimme Amos Anderssonin taidemuseossa tutustumassa "Voisitko nähdä sen näin" näyttelyyn. Näyttelyn teemoja olivat: kuvan pelkistyminen, taide on kaunis, maalarin maisema, kuva ja tila sekä maalaus ja sävellys.
 • 14.-17.04.2011 Teimme virkistys-kuntoilumatkan Viroon. Matkakohteemme oli Viimsi Tervis SPA hotelli, joka sijaitsee noin 9 km Tallinnan keskustasta itään. Hotellissa on erinomaiset mahdollisuudet virkistys- ja kuntohoitoihin. Vapaasti käytössä on 25 metrin uima-allas, seitsemän erilaista saunaa ja monipuolisin laittein varustettu kuntosali. Matkalaiset olivat tyytyväisiä palveluihin. Reippaita kuntoilijoita oli matkalla 45. Matkanjohtajana toimi ansiokkaasti Mikko Ojala.
 • 28.04.2011 Yhdistyksen maastojuoksun mestaruuskilpailujen seniorisarjoihin osallistui muutamia urheilevia veteraaneja.
 • 16.05.2011 Kevätkauden viimeinen kuukausitapaaminen Kallioniemessä. Vietimme aurinkoisen iltapäivän saunoen, uiden ja makkaroita grillaten. Merivesi oli vielä kylmää, mutta sauna sopivan kuuma. Grillimestarina toimi ansiokkaasti puheenjohtajamme Pentti Paavola. Saunojia ja grillaajia oli paikalla yhteensä 18.
 • 7.-9.06.2011 RKL-seniorien kesäretki. Muutamia kerhomme jäseniä onnistui pääsemään mukaan Lappeenrannan seudulle ja Saimaan kanavan kautta Viipuriin suuntautuneelle mielenkiintoiselle retkelle.
 • 21.06.2011 Yhdistyksen järjestämä teatteriretki Tampereelle. Kävimme katsomassa Pyynikin kesäteatterin esittämän Paavo Haavikon romaaniin perustuvan näytelmän "Rauta-aika". Näytelmän oli ohjannut Kari Heiskanen. Näytöksen väliajalla nautimme Tampereen yhdistyksen tarjoamat pullakahvit. Matkan varrella pysähdyimme ostoksille ja kahville Lempäälän Ideaparkissa. Tyytyväisiä retkeilijöitä oli mukana 40. Matkanjohtajana toimi Mikko Ojala.
 • 3.09.2011 Yhdistyksen yleisurheilun mestaruuskilpailut Pukinmäen kentällä. Kilpailuihin osallistui useita urheilua harrastavia kerhomme veteraaneja.
 • 24.09.2011 Kulttuurikerhon retki Euroopan kulttuuripääkaupunkiin Turkuun. Matkan aikana tutustuimme Muurlan lasihyttiin ja myymälään. Seuraava kohde oli urun taidemuseon Carl Larssonin näyttely. Retki jatkui kulttuurikeskus Logomoon katsomaan"Tuli on irti" näyttelyä. Retkelle osallistui useita kerhomme jäseniä.
 • 27.09.2011 Kerhon sääntömääräinen vuosikokous toimiston kokoustiloissa. Vahvistettiin toimintasuunnitelma ja talousarvio vuodelle 2012. Kerhon puheenjohtajana toimintakauden 2012 jatkaa Pentti Paavola. Hallituksen jäseniksi toimintakaudelle 2012-13 valittiin Eino Menlös, Reino Kukkonen ja Olli Heire. Toimintakauden 2012 jatkavat Heikki Autio, Mikko Ojala ja Martti Saarinen. Kokousedustajia oli paikalla 19.
 • 29.09.2011 Yhdistyksen syysmaastojuoksut Pirkkolan pururadalla. Kilpailuihin osallistui muutamia kerhomme veteraaneja.
 • 2.-6.10.2011 RKL-seniorien toiminnan suunnitteluseminaari Pajulahdessa. Seminaarille osallistui muutamia kerhomme jäseniä.
 • 22.10.2011 Yhdistyksen järjestämä perhetapahtuma Helsingin Kaupunginteatterissa. Hauska seikkailunäytelmä "Kolme iloista rosvoa". Katsomossa näkyi useita kerhomme veteraaneja lastenlapsineen.
 • 24.10.2011 Kerhon kuukausitapaaminen toimiston kokoustiloissa. Jukka Karila kertoi useita tapauksia "RKLraadin ratkaisuista riitatilanteissa". Kuulijoita oli 20.
 • 29.10.2011 Yhdessä Kulttuurikerhon kanssa kävimme Ateneumin Taidemuseossa tutustumassa " Lapin taikaa" näyttelyyn, jossa aiheina oli Lapin kulttuuri. Maisemia ja sielun maisemia nähtiin seuraavien taiteilijoiden esittäminä, kuten Gabriel Engberg, Einari Junttila, Reidar Särestöniemi, Einari Juva ja monet muut.
 • 14.11.2011 Yhdistyksen järjestämä musikaali-ilta Helsingin Kaupunginteatterissa. Ilpo Tuomarilan kirjoittama Katri-Helena -musikaali. Nimiroolin näytteli Sanna Majuri. Katsomossa istui lukuisa määrä kerhomme jäseniä puolisoineen.
 • 19-20.11.2011 RKL:n liittokokous ja RKLseniorien vuosikokous Kotkassa. Kerhon kokousedustajina paikalla olivat Pentti Paavola, Heikki Autio, Raimo Järvelä, Reino Kukkonen, Kari Nordqvist, Ossi Rantakömi, Pauli Niskanen ja Olli Heire. RKL-seniorien puheenjohtajaksi kaudelle 2012-13 valittiin Mikko Ojala.
 • 24.-27.11.2011 Teimme virkistysmatkan jo meille ennestään tuttuun Viron Viimsi SPA kylpylään. Tyytyväisiä matkalaisia puolisoineen oli yhteensä 52.
 • 28.11.2011 Kerhon kuukausitapaaminen toimiston kokoustiloissa. Senioriliiton puheenjohtaja Heli Stenvall esitelmöi mielenkiintoisesta aiheesta "Uusi Vanhustenpalvelulaki" ja kertoi asumisestaan sekä talon asukkaiden mielenkiintoisista toimintatavoista Arabianrannan senioritalo "Loppukirissä". Kuulijoita paikalla oli 20.
 • 3-4.12.2011 Yhdistyksen Pikkujoulu Tallink SPA hotellissa Tallinnassa. Pikkujoulua viettämässä oli lukuisa määrä kerhomme jäseniä puolisoineen.
 • 19.12.2011 Veteraanikerhon ja Kulttuurikerhon yhteinen Pikkujoulu. Vietimme yhdessä jo perinteiseksi muodostunutta Joulujuhlaa, Glögi- ja torttukahvitarjoilusta nautiskellen. Juhlijoita oli paikalla 32.

 

Vuoden 2011 Mikko Ojala on toiminut RKLseniorien puheenjohtajana. Yhdistyksen hallituksessa v. 2011 ovat toimineet Mikko Ojala ja Martti Saarinen. Yhdistyksen hallitukseen syyskokouksessa 10.11.2011 valittiin kerhomme jäsen Olli Heire.

 
 
Ajankohtaista Jäsenlehdet Mestari-illat Tapahtumakalenteri Puheenjohtajan palsta Linkkejä Arkisto
Jäsenille Liikuntasetelit Kallioniemi Himos
Puheenjohtajat & toimikunnat Organisaatio Toimitus Toimintasuunnitelma
Alaosastojen esittely Ampujat Golf Hiihto ja Yleisurheilu Kalakerho Kulttuuri- ja perinnekerho Mailapelit Mestari-Laulajat Nuorten kerho Rakennusmestarien Rouvat Rakennusmestarikeilaajat Rakennusmestariklubi RKM-Veneilijät HRV RKM-Veteraanit Suunnistus Uinti